فهمیده ای دیگر که خونین شهر مدیون اوست/ خرمشهر شهر حسینیه ها

یکی از شهدایی که برای همیشه خاطره ایثارگریش در ذهن مردم ایران به خصوص خرمشهری ها حک شده است، شهید نوجوان و 13 ساله به نام بهنام محمدی است که با وجود سن بسیار پائین، فداکاریهای قابل توجهی در طول مدت کم حضورش در جنگ خلق کرد.

در خاطراتی یکی از همرزمان بهنام محمدی آمده است: بهنام یک اسلحه به غنیمت گرفته بود. باهمان اسلحه؛ هفت عراقی را اسیر کرده بود. احساس مالکیت می کرد به او گفتند باید اسلحه را تحویل دهی. او می گفت: به شرطی اسلحه را می دهم که حداقل یک نارنجک به من بدهید. پایش را هم در یک کفش کرده بود که یا این یا آن .... دست آخر هم یک نارنجک به او دادند. یکی گفت: دلم برای اون عراقی هایی می سوزه که گیر تو بیفتند. بهنام خندید...

شهید بهنام محمدی نوجوان 13 ساله ای بود که از فرط کوچکی جثه، اسلحه ی ژ3 اش روی زمین کشیده می شد. او باگشت زدن در محله ها نیرو های رزمنده را از نقاط نفوذ دشمن مطلع می ساخت.

به مناسبت همین فداکاری ها و ایثارگری ها  عصر امروز دوشنبه با حضور مسئولین استانی و شهری در خرمشهر یادواره سردار شهید بهنام محمدی در سالن خلیج فارس این شهر برگزار شد. این مراسم توسط ستاد یادواره شهدای دانش آموز با همکاری بنیاد شهید خرمشهر و اداره آموزش و پرورش شهرستان خرمشهر اجرا شد.

سه هزار شهید در خرمشهر

سید رضا حسینی رئیس بنیاد شهید خرمشهر در این مراسم اظهار کرد: تا قبل از این مراسمی به این شکل برای شهدای دانش آموز در خرمشهر برگزار نشده بود که ما توانستیم آن را به مرحله اجرا در بیاوریم.

حسنی افزود: قرار است یک فیلم سینمایی در خصوص شهدای دانش آموز خرمشهر ساخته شود و در سینما نخل خرمشهر برای عموم پخش شود.

وی اظهار کرد: در خرمشهر سه هزار شهید تقدیم نظام مقدس اسلامی ایران شده است و حدود 10 هزار جانباز نیز در این شهر داریم.

شهید 13 ساله

سپس از برادر شهید بهنام محمدی دعوت شد تا خاطراتی را از برادر شهیدش نقل کند، شاپور محمدی گفت: بهنام هنگام شهادت 13 سال و هشت ماه بیشتر نداشت. او در این شهر ماند و حماسه آفرید. بهنام محمدی بزرگ مرد کوچکی بود که با فداکاری حرکت خود را در تاریخ ثبت کرد. او با وجود سن پائین با شجاعت و هدف وارد جنگ شده بود و به او الهام شده بود که برود و حماسه بیافریند.

خرمشهر شهر حسینیه هاست

امام جمعه موقت اهواز نیز در این مراسم اظهار کرد: دی ان ای ایرانی ها هیهات من الذلت است و هیچگاه وابسته به آمریکا و غرب نخواهیم شد

حجت الاسلام میر احمدرضا حاجتی افزود: خرمشهر شهر حسینیه ها است که با سیره امام حسین(ع) گره خورده است.

وی ادامه داد: این درست است که خرمشهر کمبودهای مادی زیادی دارد ولی این شهر توانست تبدیل به الگویی شود که به قول شهید آوینی خرمشهر شهری آسمانیست.

حاجتی گفت: 34 سال از شهادت بهنام محمدی می گذرد ولی امروز ما شاهد هستیم که در 13 آبان هر سال در کشورهای دیگر اسلامی نیز این روز را گرامی می دارند و این به برکت خون همین شهیدان نوجوان میهن اسلامی ماست.

خواب ذلت در برابر آمریکا به گور می رود

حاجتی تصریح کرد: نوجوانانی از خارج از کشور در محیط کشورهای آمریکایی و غربی بزرگ شده اند تعدادی از آنها به خوزستان سفری داشتند و با آمدن در مزار شهدای شلمچه چنان با معنویت خاصی خاک این سرزمین را بوسیدند و به مقام شهدا احترام گذاشتند که گویی سالهای سال در این کشور بودند این به برکت شهدای هشت سال دفاع مقدس است که ما شاهد این تحول بزرگ امروزه هستیم.

حاجتی در پایان گفت: آنهایی که امروزه خواب ذلت در برابر آمریکا را در سر دارند بدانند این خواب را با خود به گور خواهند برد چرا که دی ان ای ایرانی ها هیهات من الذلت است و هیچ گاه وابسته آمریکا و غرب نخواهیم شد.

شهید بهنام محمدی راد در 12 بهمن سال 1345 دیده به جهان گشود. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در خرمشهر و در سن 13 سالگی در سال 59 بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید.

http://multimedia.mehrnews.com/original/1392/08/06/IMG20210140.jpg

http://multimedia.mehrnews.com/original/1392/08/06/IMG20221725.jpg

http://multimedia.mehrnews.com/original/1392/08/06/IMG20205821.jpg

 

 

  مهدی بحرانی پور

/ 0 نظر / 54 بازدید