آغاز مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس شمارش معکوس برای آزادی خرمشهر

به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، عملیات بیت‌المقدس به روزهایی حساس نزدیک می‌شود، رزمندگان اسلام که در بامداد روز 10 اردیبهشت‌ماه این عملیات را آغاز کرده بودند اکنون در مرحله‌ای سرنوشت‌ساز قرار گرفته‌اند.

فردا و در نخستین روز از خردادماه، سالروز آغاز مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس است.

ساعت 22:30 اول خردادماه سال 61 مرحله چهارم عملیات با رمز «بسم الله القاسم الجبارین یا محمد بن عبدالله (ع)» آغاز شد.

عملیاتی که در همان بدو آغاز وحشت را به اردوگاه نیروهای عراقی کشاند.

در سوی دیگر نیز افسران و نظامیان عراقی از همان اوان فرار را بر قرار ترجیح داده و از خرمشهر گریختند و این امر سبب شد که ارتباط یگان دشمن قطع و نوعی از هم‌پاشیدگی در آن‌ها ایجاد شود.

روز دوم از مرحله چهارم عملیات

روز دوم از مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس نیز با موفقیت رزمندگان اسلام همراه بود و نیروهای خودی موفق شدند توسط قرارگاه کربلا خرمشهر را به احاطه خود درآورند.

در این روز حدود سه هزار سرباز عراقی به اسارت درآمدند و بسیاری از یگان‌های دشمن به‌ویژه در شلمچه منهدم شدند.

در این بین خلبانان نیروی هوایی در پشتیبانی از نیروهای خودی پاسخ هواپیماهای عراقی را داده و با بمباران مناطق تجمع دشمن تأثیر شگرفی بر شکست دشمن داشتند.

در ساعات پایانی این روز بود که تصمیم به ورود به شهر و خالی‌کردن آن از وجود نیروهای بعثی گرفته شد.

این کار توسط قرارگاه کربلا انجام شد و در صبحگاه سومین روز از خردادماه سال 61 وارد خرمشهر شدند.

آخرین تلاش‌های نیروهای بعثی

در این بین نیروهای دشمن نیز آخرین تلاش‌های خود برای شکستن حلقه محاصره خرمشهر را انجام می‌دادند و اقدام به پاتک می‌کردند اما با ایستادگی و مقاومت دلیرانه رزمندگان اسلام که با تمام توان برای گرفتن خرمشهر آمده بودند مواجه شدند و مجبور به عقب‌نشینی ‌شدند.

در ساعت نزدیک به ظهر روز سوم خرداد درگیری‌ها بین نیروهای ایران و عراق به اوج خود رسید و دشمن با تمام توان در تلاش برای خروج خرمشهر از حلقه محاصره بود.

با این وجود رزمندگان کشورمان از ناحیه غرب وارد خرمشهر شدند و خیلی زود موفق به شکستن مقاومت عراقی‌ها شدند.

ساعت 12 ظهر سوم خرداد بود که نیروهای خودی از شمال و شرق به خرمشهر وارد شدند و حلقه محاصره را بر سربازان عراقی که 24 ساعت در محاصره نیروهای جان بر کف کشور بودند تنگ‌تر کردند.

نیروهای بعثی دیگر راهی جز فرار یا اسارت نداشتند و تعدادی از آن‌ها نیز کشته و تعداد زیادی نیز به اسارت در آمدند.

و سرانجام خرمشهر آزاد شد

ظهر روز سوم خرداد لحظاتی تکرار نشدنی و فراموش‌ نشدنی را برای رزمندگان اسلام و ملت ایران رقم زد.

رزمندگان اسلام با تصرف کامل خرمشهر در ساعت 14 روز سوم خرداد‌ماه خرمشهر را پس از 19 ماه اسارت آزاد کردند و در نخستین اقدام پرچم مقدس ایران اسلامی را بر فراز نماد مقاومت خرمشهر مسجد جامع این شهر به اهتزاز درآوردند.

بدین ترتیب خرمشهر قهرمان که پس از 35 روز پایداری مردم این شهر که با دستان خالی در برابر رژیم بعث ایستادگی کردند در چهار آبان 59 به اشغال دشمن درآمده بود، پس از 578 روز اسارت، به آغوش میهن اسلامی بازگشت و سوم خرداد برای همیشه در تاریخ انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس به عنوان یک سند افتخار ماندگار شد.

اولین نماز در مسجد جامع خرمشهر

پس از اهتزاز پرچم کشورمان برفراز مسجد جامع رزمندگان به شکرانه این فتح بزرگ نماز شکر را به‌جای آوردند که تصاویر آن هنوز هم به عنوان یکی از ماندگارترین تصاویر ضبط شده دوران دفاع مقدس در حال پخش است.

خبر آزاد سازی خرمشهر به سرعت در همه جا طنین افکند و بلافاصله پس از اعلام رسمی این خبر موجی از شور و خوشحالی فضای کشور را در برگرفت.

مردم به خیابان‌ها آمدند و شادی و خوشحالی خود را از این فتح بزرگ ابراز کردند و شب آن روز به میمنت این پیروزی غرورانگیز ندای الله‌اکبر را بر فراز پشت بام‌ها سردادند.

/ 0 نظر / 46 بازدید